В Університеті відбувся Тиждень академічної доброчесності
З 22 по 26 квітня у Волинському національному університеті імені Лесі Українки тривав Тиждень академічної доброчесності. Метою заходів була популяризація принципів та норм академічної доброчесності, етики наукових досліджень та формування високої академічної культури.
Науково-педагогічним працівниками було проведено низку різноманітних заходів, зокрема воркшопів, відкритих лекцій, круглих столів, дискусійних платформ, де учасники мали змогу ознайомитись детальніше із Кодексом академічної доброчесності, долучитись до обговорення видів порушення академічної доброчесності та відповідальності учасників освітнього процесу.
Активну участь взяли і працівники бібліотеки. Із нагоди Міжнародного дня книги та авторського права, який відзначався в рамках Тижня академічної доброчесності, відбувся інформаційний захід «Книга і авторське право у сучасному вимірі». Спікерами виступили доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин та управління проектами Андрій Бояр і бібліотекарка відділу обслуговування бібліотеки Оксана Миргородська.
Професор Андрій Бояр поінформував про суть понять «авторське право» та «плагіат» і як вони регламентовані в Законі України «Про авторське право і суміжні права». Схарактеризував правові підстави для захисту авторських і суміжних прав.
Окремою темою обговорення стало питання вільного використання авторських творів, строків і термінів чинності авторського права, а також права особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою.
Оксана Миргородська окреслила інформаційно-стратегічний ресурс бібліотеки як структурного підрозділу, що забезпечує навчальний процес в Університеті. Розповіла про різновиди навчальної літератури, наявної у бібліотечних фондах, навівши конкретні приклади по кожному з них. Окрема увага була приділена працям викладачів закладу.
24 квітня бібліотекою ВНУ імені Лесі Українки організовано захід на тему «Бібліографічна компетентність: вивчення та практика», на якому фахівці у галузі бібліографії поінформували студентів про те, що таке бібліографічний опис та розповіли про процес його складання. Учасники заходу мали можливість навчитися складати бібліографічний опис за наведеними прикладами, попрацювати практично з різними видами документів із різною кількістю авторів, стандартизовано здійснювати опис джерела інформації.
Радою молодих вчених було організовано захопливий онлайн-квіз на знання норм Кодексу академічної доброчесності для академічної спільноти Волинського національного університету імені Лесі Українки. Це було своєрідне інтелектуальне свято, що об’єднало студентів, викладачів і науковців в одній меті – підтримувати та висвітлювати важливість доброчесності в освітній діяльності.
Захід відбувся в онлайн-форматі і став чудовим приводом для рефлексії над принципами академічної доброчесності. Учасники мали змогу перевірити свої знання, відповідаючи на питання про академічні норми та правила, що регулюють свідомість і відповідальність у науковій та освітній діяльності.
Науковим товариством аспірантів і студентів ВНУ імені Лесі Українки в межах Тижня академічної доброчесності проведено «Academic Integrity Quest». Його учасниками стали 16 команд, які представляли усі факультети й інститути ЗВО. Для участі в заході кожна команда попередньо реєструвалася. Базою проходження квесту стали шість платформ, розміщених на різних факультетах й інститутах, на яких команди, змагаючись за призові місця, розв’язували різноманітні інтелектуальні завдання на тематику академічної доброчесності.
Цікавим та пізнавальним заходом став Фестиваль рецептів академічної доброчесності, організований факультетом філології та журналістики. Здобути перемогу можна було у шести номінаціях: «Рецепт оформлення цитат і посилань», «Рецепт академічної чесності для викладача», «Рецепт академічної мотивації», «Рецепт все без плагіату», «Рецепт підготовки до іспиту без шпаргалок», «Рецепт чесної групової роботи».
Сподіваємося, що проведення таких заходів сприятимуть розвитку високої академічної культури університетської спільноти, дотриманню принципів нетерпимості до порушень академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин.
Науково-дослідна частина