Тиждень академічної доброчесності у Волинському національному університеті імені Лесі Українки
24-28 квітня 2023 року в Університеті було проведено Тиждень академічної доброчесності. Метою заходу є популяризація принципів академічної доброчесності, етичних норм і стандартів у процесі навчання та наукової діяльності.
Програма Тижня академічної доброчесності включала різноманітні заходи загальноуніверситетського та факультетських рівнів.
Розпочався Тиждень із вітальних слів ректора Анатолія Цьося та проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Людмили Єлісєєвої, які закцентували увагу присутніх на необхідності проведення заходів такого рівня та на важливості поширення практик академічної доброчесності серед здобувачів освіти та працівників університету. Опісля відбулась презентація професора Сергія Засєкіна, під час якої він ознайомив присутніх із результатами роботи його команди у проєкті «Сприяння розвитку академічної доброчесності та відповідальності: досвід ЄС – FAIR» від Erasmus+.
Важливою подією для університетської спільноти став круглий стіл «Комітет з етики наукових досліджень кафедри загальної та клінічної психології: досвід і практика ЄС та глобальна етика», модераторкою якого була професорка Лариса Засєкіна.
Під час заходу Лариса Засєкіна ознайомила присутніх із основними викликами, з якими стикаються учені упродовж наукових досліджень із людьми, специфікою викладання для магістрів ОПП «Клінічна психологія» освітнього компонента «Етика соціально-поведінкових та клінічних досліджень», а також наголосила на потребі урахування досвіду роботи Комітетів з етики наукових досліджень в університетах США та Великої Британії.
Досить новаторською та цікавою подією став квест “SCIENTIFIC GAME”, організатором якого було Наукове товариство аспірантів і студентів. Його учасниками стали 16 команд, які представляли усі факультети й інститути ЗВО. Для участі в заході кожна команда повинна була попередньо зареєструватися. Базою проходження квесту стали шість станцій, розміщених на різних факультетах й інститутах, на яких команди, змагаючись за призові місця, розв’язували різноманітні інтелектуальні завдання на тематику академічної доброчесності.
26 квітня усі бажаючі змогли взяти участь у вебінарі від компанії Plagiat.pl в Україні “Дотримання академічної доброчесності в Україні та інших країнах світу. Технічні можливості системи StrikePlagiarism.com при перевірці робіт на плагіат”. Модерувала захід – Анна Чудак, менеджер з розвитку Plagiat.pl в Україні. Теми, які обговорювались на вебінарі : зміст понять академічної доброчесності та плагіату; способи, якими можна «обійти» антиплагіатну систему; процедури перевірки та оцінки студентських наукових робіт; «млини дисертацій»; написананя робіт на замовлення та понесення відповідальності за порушення академічної доброчесності та ін. Учасники також дізнались про нові функції та технічні можливості системи StrikePlagiarism.com при перевірці робіт на плагіат.
Відеозапис вебінару можна переглянути за покликанням.
26 квітня відбувся круглий стіл із обговорення Кодексу академічної доброчесності Волинського національного університету імені Лесі Українки, учасники якого мали змогу ознайомитись із історією створення Кодексу академічної доброчесності та результатами його обговорення у 2021 році та презенттацією результатів аналізу даних, отриманих із Форми для відгуків та пропозицій, яка є постійною та відкритою для кожного охочого висловити свої пропозиції та зауваження для вдосконалення кодексу. Присутні обговорили запропоновані пропозиції, обмінялися практичним досвідом щодо реалізації принципів академічної доброчесності й ухвалили низку рішень, які варто врахувати для покращення структури та змісту кодексу і його практичного застосування.
Сподіваємося, що проведення таких заходів сприятимуть розвитку високої академічної культури університетської спільноти, дотриманню принципів нетерпимості до порушень академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин.
Науково-дослідна частина