МОЛОДІ ВЧЕНІ УНІВЕРСИТЕТУ: від ідеї до втілення проєкту!
У Волинському національному університеті імені Лесі Українки налічується близько 200 молодих учених – прогресивних молодих людей, які провадять наукові дослідження та здійснюють проєктну діяльність з актуальних проблем різних галузей науки.
Яскравим представником спільноти молодих учених університету є Софія Теслюк – кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів. Коло наукових інтересів Софії: цифрові фінанси, зокрема легалізації криптовалюти, фандрейзинг, фінансова грамотність населення, реформування пенсійної системи в Україні.
Окрім дослідження актуальних проблем фінансової системи, молода учена активно пропагує ініціативи з розвитку екосвідомості громади міста. Так, минулого року її проєкт «ЕКОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ. Налагодження системи сортування та переробки одноразових стаканчиків» посів перше місце у конкурсі «Молодь активна – місто прогресивне», який проводився в рамках університетських Днів науки спільно з Департаментом сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради.
– Софія, чому ви вирішили брати участь у конкурсі?
– Конкурс проєктів «Молодь активна – місто прогресивне» відразу помітила, але не відразу планувала участь в ньому. Надихнула колега, яка сказала, що «точно варто». Ідея була, то ж за дві години була створена презентація з детальним описом.
– Яка основна ідея вашого проєкту? Яку користь місту він може принести?
– Ідея прийшла тоді, коли я побачила як багато студентів на перервах п’ють каву, при цьому надаючи перевагу coffee-to-go. Багато людей щиро вважають, що звичайні стаканчики для кави чи напоїв насправді зроблені із 100% паперу і не шкодить навколишньому середовищу. Але одноразовий паперовий стаканчик складається з первинної целюлози і покритий пластиковою плівкою, яка перетворюється в мікропластик, забруднюючи моря і океани. І переробкою такого виду сировини займаються лише окремі підприємства, яких є зовсім мало.
Тому ідеєю проекту було встановити спеціальні гаджети для збору такого виду вторсировини та відправляти їх на переробку, зменшуючи кількість сміття в місті.
Звісно, це не є ідеальним екологічним рішенням, ідеально – це користуватись власним багаторазовим горнятком!
– Відповідно до умов конкурсу Ваш проект отримав інвестиційну підтримку та був втілений у життя. Чи вдалося досягнути задуманого, чи не виникало при цьому труднощів?
– Труднощі виникали одні за одними… Як тільки все було готове для запуску проєкту розпочалося дистанційне навчання і основна цільова аудиторія, на яку був розрахований проєкт, поїхала додому. Вже з березня ми з нетерпінням очікували студентів в аудиторіях та живого спілкування з ними, проєкт мав запрацювати на повну, але знову не склалося. Воєнна агресія з боку росії в один момент змінила життя всієї країни та внесла корективи у наші плани на майбутнє.
– Чи змінились з початком повномасштабного вторгнення росії ваші наукові пріоритети досліджень?
– Предмети, які я викладаю і теми досліджень, якими я цікавилась в довоєнний період виявились особливо актуальними і в такий непростий час, хоча і зазнали певних трансформацій.
Цифрові фінанси. Цифровізація, яка прискорилась в ковідний період, зазнала ще більшого розквіту у воєнний період. Міністерство цифрової трансформації веде війну на своєму, цифровому, фронті і впевнено її виграє, не відстаючи від ЗСУ. Вже у воєнний час був підписаний закон про легалізацію криптовалюти, що дозволило крипто активам стати потужним інструментом для залучення додаткового фінансування на підтримку Збройних Сил України.
Вивчення методів фандрейзингу також особливо актуально в у мовах сьогодення. У воєнний та післявоєнний період вміння написання проєктів зможе допомогти вирішити і екологічні, і культурні, і наукові та інші проблеми нашої держави за рахунок іноземного капіталу.
– Чи плануєте далі продовжувати працювати в напрямку розвитку екологічної культури та підвищення рівня екосвідомості громади міста?
– Тема екології завжди була для мене близька. Неодноразово я брала участь та, в певний період свого життя, була організатором екологічних ініціатив. Зокрема, у 2015-2017 була кординатором акції «Добро жменями» в м.Луцьк за підтримки Благодійного фонду «ОВЕС». Метою ації був збір пластикових кришечок та передача їх переробникам, а виручені кошти спрямовувались на протезування бійців АТО. Також була одним з координаторів Всеукраїнської екологічної акції «Let’s Do It, Ukraine” («Зробимо Луцьк чистим»).
Проблеми екології зараз як ніколи на часі. Дивлячись, які страшні екологічні злочини творять представники сусідньої країни на території нашої держави, перше, чим ми можемо допомогти – це мінімізувати особистий екологічний слід. Відмовитись від пакетів, економно споживати ресурси, обрати багаторазову чашку замість одноразової і т.д. Якщо заглибитись у це питання, то важливо навіть який одяг і продукти ми купуємо, але важливо хоча б з чогось почати…
Щодо ідей, то так, їх ще є багато…
– Що порадите, чи побажаєте молодим ученим для того щоб досягнути успіху у подібних конкурсах?
– В першу чергу вірити в свої сили і не боятись себе проявити! Постійно розвиватись і бути «в темі». Лише тоді ми можемо розуміти, які аспекти обраного нами напрямку дослідження є проблемними та потребують чітких дій і рішень.
Науково-дослідна частина